Doznanie ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu uprawnia do dochodzenia zadośćuczynienia zarówno przez poszkodowanego, jak również przez osoby najbliższe dla poszkodowanego. Możliwość przyznania zadośćuczynienia za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego w wyniku zawinionego błędu lekarskiego potwierdził Sąd Najwyższy.
Sąd Najwyższy w uchwale Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 2018 r. (sygn. akt III CZP 60/17) potwierdził, że „Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu”.
Sprawa dotyczyła małoletniej, która skutkiem zawinionego błędu lekarskiego doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu, w tym głębokiego upośledzenie rozwoju umysłowego. W związku z błędem lekarskim, poszkodowana uzyskała odszkodowanie, rentę oraz zadośćuczynienie. Ponadto, sąd przyznał rodzicom poszkodowanej zadośćuczynienie „z tytułu naprawienia krzywdy wynikającej z naruszenia dobra osobistego w postaci prawa do niezakłóconego życia w rodzinie”.
W przypadku ciężkiego uszkodzenia ciała osoby bliskiej, może dojść do naruszenia dobra osobistego w postaci szczególnej więzi emocjonalnej między najbliższymi. Sąd Najwyższy wskazuje, że dla naruszenia takiego dobra musiał wcześniej istnieć szczególnie silny stosunek emocjonalny i psychiczny o charakterze rzeczywistym i trwałym. Ponadto, musi dojść „do faktycznej niemożliwości nawiązania i utrzymywania kontaktu właściwego dla danego rodzaju stosunków – w szczególności więzi łączącej dzieci i rodziców – z powodu ciężkiego i głębokiego stanu upośledzenia funkcji życiowych”.
Domaganie się zadośćuczynienia będzie więc zasadne, jeżeli w wyniku czynu niedozwolonego doszło do ciężkiego i nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu osoby Ci bliskiej, z którą wiązał Cię wcześniej szczególnie silny stosunek emocjonalny i psychiczny. Zadośćuczynienie będzie więc należne zwłaszcza w sytuacjach, w których poszkodowanymi są dzieci lub rodzice.
Naruszenie dobra osobistego w postaci szczególnej więzi emocjonalnej między najbliższymi może nastąpić nie tylko w wyniku błędu lekarskiego. Naruszenie dobra osobistego może również nastąpić w wyniku wypadku komunikacyjnego lub wypadku w pracy.
Należy wskazać, że sąd może także przyznać zadośćuczynienie dla najbliższych członków rodziny osoby poszkodowanej, która poniosła śmierć w wyniku czynu niedozwolonego.
Jeżeli uważasz, że w związku z błędem lekarskim, wypadkiem komunikacyjnym lub wypadkiem w pracy, którego doznała osoba Ci najbliższa doszło do naruszenia Twojego dobra osobistego,zapraszamy Cię do kontaktu. Pomożemy Ci ustalić, czy możesz dochodzić zadośćuczynienia i poprowadzimy dla Ciebie kompleksowo sprawę.