Niesłusznie pobrana opłata drogowa w Niemczech
Koszty związane z policją drogową nie mogą zostać uwzględnione przy obliczaniu opłat za przejazd z tytułu użytkowania transeuropejskiej sieci drogowej przez pojazdy ciężarowe – tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu w wyroku z 28 października 2020 r. (w sprawie C-321/19). Powyższe oznacza, że firmy transportowe mogą domagać się zwrotu części niesłusznie pobranych opłat drogowych w Niemczech (Maut).
Bezprawnie naliczona opłata drogowa w Niemczech – Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
W ogłoszonym wyroku Trybunał stwierdził przede wszystkim, że dyrektywa 1999/62 nakłada na państwa członkowskie, które wprowadzają lub utrzymują opłaty za przejazd w obrębie transeuropejskiej sieci drogowej, precyzyjny i bezwarunkowy obowiązek ustalania wysokości tych opłat z uwzględnieniem wyłącznie kosztów infrastruktury, mianowicie kosztów budowy, eksploatacji, utrzymania i rozwoju danej sieci infrastruktury. Skoro pobierana opłata drogowa (Maut) zawierał koszty związane z policją drogową, a zdaniem Trybunału kosztów związanych z policją drogową nie można uważać za „koszty eksploatacji”, o których mowa w dyrektywie 1999/62, to należy uznać, że Maut był pobierany w niesłusznej wysokości.
Zwrot opłaty drogowej nie jest niestety automatyczny. O zwrot niesłusznie pobranego myta należy wystąpić do władz niemieckich. Co ważne okres przedawnienia wynosi 3 lata.
Jeżeli Twoja firma transportowa chciałby odzyskać niesłusznie pobrany Maut za lata 2017-2020, to skontaktuj się z naszą Kancelarią, a my kompleksowo zajmiemy się Twoją sprawą.