W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu, które często pojawia się u naszych Klientów. Otóż – czy w sytuacji, gdy otrzymamy już należne nam świadczenie z tytułu polisy na życie po zmarłej osobie, która nas należycie uposażyła, musimy zapłacić podatek z tego tytułu? Zagadnienie to zostanie przez nas poruszone przez pryzmat obowiązujących przepisów prawa oraz interpretacji podatkowych.
Spis treści
- 1 Uwaga na odrębność kwestii spadkowych i kwestii związanych z polisami na życie – dlaczego warto jest o tym pamiętać?
- 2 Czy osoba uposażona musi zapłacić podatek od kwoty uzyskanej z polisy na życie?
- 3 Ważna interpretacja podatkowa – jakie są skutki podatkowe wypłaty sumy z polisy ubezpieczeniowej?
- 4 Podsumowanie
Uwaga na odrębność kwestii spadkowych i kwestii związanych z polisami na życie – dlaczego warto jest o tym pamiętać?
W tym miejscu należy jednoznacznie wskazać, że kwestie spadkowe i kwestie związane z należnym świadczeniem z tytułu polisy na życie stanowią odrębne zagadnienia. Kwestie związane z otrzymaniem należnego świadczenia z tytułu polisy na życie po osobie zmarłej a kwestie spadkowe są od siebie prawnie niezależne.
Czy osoba uposażona musi zapłacić podatek od kwoty uzyskanej z polisy na życie?
Warto jest wyjaśnić, że osoba uposażona nie musi płacić podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego.
Ważna interpretacja podatkowa – jakie są skutki podatkowe wypłaty sumy z polisy ubezpieczeniowej?
Interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. akt: 2461-IBPB-2-1.4515.455.2016.1.HK – „Spadek jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. W myśl art. 922 § 1 tej ustawy prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Stosownie do art. 922 § 2 nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Zgodnie z art. 831 § 3 Kodeksu cywilnego suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym. Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych z tytułów wymienionych enumeratywnie w art. 1 tej ustawy. Świadczenie pieniężne otrzymane z ubezpieczenia (z polisy ubezpieczeniowej zmarłego), zgodnie z art. 922 § 2 w powiązaniu z art. 831 § 3 Kodeksu cywilnego nie jest nabyte tytułem spadku, skoro Wnioskodawca jest osobą uprawnioną do przejęcia kwoty tego ubezpieczenia. Zatem wypłacona Wnioskodawcy z towarzystwa ubezpieczeniowego z Francji kwota pieniężna z tytułu ubezpieczenia (którym była objęta zmarła) nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Rację ma więc Wnioskodawca, że nie jest obowiązany do uiszczenia podatku od spadków i darowizn z tytułu środków uzyskanych z polisy ubezpieczeniowej krewnej.”.
Podsumowanie
Warto jest pamiętać o tym, że osoba uposażona nie jest obowiązana do uiszczenia podatku od spadków i darowizn z tytułu środków uzyskanych z polisy ubezpieczeniowej. Reasumując – wypłacona Wnioskodawcy (osobie uposażonej) z Towarzystwa Ubezpieczeniowego kwota pieniężna z tytułu ubezpieczenia (którym była objęta zmarła osoba) nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.