W dzisiejszej publikacji przybliżymy jakie argumenty oraz jakie dokumenty korzystnie wpływają na rozpatrywanie odwołania od decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego (TU).
Spis treści
- 1 Jakie argumenty są skuteczne przy rozpatrywaniu odwołania od decyzji ubezpieczyciela?
- 2 Jak znaleźć odpowiednie argumenty do odwołania od decyzji ubezpieczyciela?
- 3 Jakie dokumenty korzystnie wpływają na rozpatrywanie odwołania od decyzji ubezpieczyciela?
- 4 Jak uzyskać dokumenty, które potwierdzają zasadność naszego odwołania?
- 5 Czy dokumenty muszą być przekazane w oryginale? Czy wystarczy tylko kopia tych dokumentów?
- 6 Podsumowanie
Jakie argumenty są skuteczne przy rozpatrywaniu odwołania od decyzji ubezpieczyciela?
Należy wskazać, że skuteczne argumenty to takie, które: a) są należycie i syntetycznie przedstawione; b) są oparte o prawdziwe okoliczności, zdarzenia lub dokumenty; c) posiadają oparcie w dowodach (dokumentacji medycznej, opiniach, zeznaniach świadków etc.); d) w logiczny sposób wskazują na bezsporną rację osoby ubezpieczonej; e) nie są powielane (dublowane); f) odnoszą się do okoliczności/dokumentów, które w oczywisty sposób przesądzają za zasadnością twierdzeń osoby ubezpieczeniowej.
Jak znaleźć odpowiednie argumenty do odwołania od decyzji ubezpieczyciela?
Odszukanie odpowiednich argumentów do odwołania wymaga sporo czasu. W takiej sytuacji należy prześledzić całe postępowanie/zdarzenie. Należy uzyskać wiedzę na temat istniejących rozbieżność w stanowiskach Towarzystwa Ubezpieczeniowego a faktami, następnie należy przystąpić wyliczenia argumentów i przedstawienia dowodów na poparcie stawianych tez. Argumenty mogą być pozyskane m.in.: podczas konsultacji z innym lekarzem, podczas konsultacji z prawnikiem, zapoznając się z całokształtem dokumentacji medycznej w danej sprawie, uzyskując dodatkowe dokumenty w placówce medycznej etc.
Jakie dokumenty korzystnie wpływają na rozpatrywanie odwołania od decyzji ubezpieczyciela?
Z całą pewnością do takich dokumentów należą m.in.: opinie lekarskie, ekspertyzy, notatka policyjna, dodatkowe opinie lekarskie/ekspertyzy oraz każdego rodzaju dokumenty formalno-prawne, które uzasadniają twierdzenia osoby ubezpieczonej.
Jak uzyskać dokumenty, które potwierdzają zasadność naszego odwołania?
Należy nawiązać kontakt z m.in.: a) placówką medyczną, w której przebywała osoba ubezpieczona; b) innym lekarzem w celu uzyskania obiektywnej opinii lekarskiej; c) świadkami zdarzenia, którego dotyczy odwołanie od decyzji ubezpieczyciela; d) prawnikiem, który pomoże w uzyskaniu niezbędnych dokumentów; e) biegłym/rzeczoznawcą etc.
Czy dokumenty muszą być przekazane w oryginale? Czy wystarczy tylko kopia tych dokumentów?
Na wstępnym etapie warto jest dysponować oryginałem dokumentów i przekazywać do Towarzystwa Ubezpieczeniowego wyłącznie kopie (ewentualnie oznaczone jako kopie za zgodność z oryginałem). Oryginały dokumentów będą przydatne na etapie sądowego dochodzenia roszczeń od Towarzystwa Ubezpieczeniowego – wówczas będziemy zobowiązani do ich przedłożenia przez sąd.
Podsumowanie
Siła argumentów i dowodów – to klucz do skutecznej walki z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi. Warto jest pamiętać o tym, że należy skutecznie dochodzić swoich praw i należycie argumentować swoje roszczenia. W takich sytuacjach zasadnym jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który jest doświadczony w sporach z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi.