W przypadku szkody, która powstała w wyniku przestępstwa, roszczeń można dochodzić w okresie 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa. Do 10 sierpnia 2007 r., okres przedawnienia był krótszy i wynosił 10 lat. W omawianej sprawie, Sąd Najwyższy potwierdził, że zgłoszenie do ubezpieczyciela roszczeń przez bliskich zmarłej w wypadku samochodowym, przerwało bieg przedawnienia (więcej na temat przedawnienia możesz przeczytać tutaj).
Rozpatrywana przez Sąd Najwyższy sprawa dotyczyła roszczeń o zapłatę zadośćuczynienia za krzywdę wyrządzoną rodzicom w wyniku wypadku, w którym śmierć poniosła ich córka.
Kilkuletnie córka powodów poniosła śmierć w wyniku uderzenia samochodem prowadzonym przez kierowcę, który umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Sprawca wypadku został skazany wyrokiem sądu karnego.
Sprawca był ubezpieczony w pozwanym zakładzie ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów. Powodowie zgłosili swoje roszczenie bezpośrednie do ubezpieczyciela.
Ubezpieczyciel wydał dnia 10 sierpnia 1998 r. decyzję o przyznaniu rodzicom po 11.455 złotych tytułem znacznego pogorszenia sytuacji życiowej. 22 sierpnia 2014 r. powodowie wezwali zakład ubezpieczeń o wypłatę dalszych kwot, tj. po 100.000 złotych dla każdego z rodziców.
Ponieważ wypadek miał miejsce 20 maja 1997 r., pozwany ubezpieczyciel powołał się na zarzut przedawnienia. W sprawie wskazywano, że zgodnie z obowiązującymi w dniu zdarzenia przepisami rodzice mogli dochodzić roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym, jeżeli szkoda wynikała ze zbrodni lub występku, w terminie dziesięciu lat od dnia popełnienia przestępstwa, bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
Z uwagi na to, że wypadek miał miejsce 20 maja 1997 r., sąd wskazał, że roszczenie uległo przedawnieniu 20 maja 2007 r.
Nowe przepisy o przedawnieniu w okresie 20 lat weszły zdaniem sądów rozpatrujących sprawę przed Sądem Najwyższym w dniu 10 sierpnia 2007 r., co uniemożliwiło zastosowanie dłuższego okresu przedawnienia, a tym samym doprowadziło do oddalenia powództwa.
Powodowie (rodzice) powoływali się na przerwanie biegu przedawnienia, w wyniku zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie podzielił argumentacji powodów, wskazując, że powołany przepisy nie dotyczy m.in. sytuacji, w których bliscy osoby zmarłej w wyniku wypadku zgłaszają ubezpieczycielowi roszczenie lub zdarzenie objęte ubezpieczeniem OC pojazdów mechanicznych.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 października 2017 r. (sygn. akt V CSK 685/16) miał odmienny pogląd i w uzasadnieniu wskazał m.in., że przerwa biegu przedawnienia dotyczy wszelkich roszczeń kierowanych do ubezpieczyciela i wskazanych w art. 819 § 4 kodeksu cywilnego, a nie tylko roszczeń wynikających z umowy ubezpieczenia.
Rodzice zgłaszając roszczenie do ubezpieczyciela w 1998 r. dokonali skutecznie przerwania biegu terminu przedawnienia, w związku z czym zaczęło ono biec na nowo. Przerwanie biegu przedawnienia zgłoszeniem roszczenia, spowodowało więc możliwość skorzystania przez powodów z dłuższego, 20 letniego okresu na skuteczne dochodzenie roszczeń.
Jeżeli masz wątpliwości, czy możesz się jeszcze domagać roszczenia od ubezpieczyciela, zapraszamy Cię do kontaktu. Wykonamy dla Ciebie analizę sprawy, w ramach której ustalimy, czy Twoje roszczenie nie uległo przedawnieniu i podejmiemy w Twoim imieniu niezbędne kroki prawne w celu przerwania biegu przedawnienia i uzyskania dla Ciebie pieniędzy.
Jest również możliwe, że uzyskane przez Ciebie odszkodowanie lub zadośćuczynienie jest zbyt niskie. Wówczas również możemy udzielić Ci wsparcia prawnego w dochodzeniu dalszych roszczeń.