Nieszczęśliwy wypadek komunikacyjny może przytrafić się każdemu z nas: nie tylko kierowcy, ale również piesi czy rowerzyści mogą odnieść obrażenia podczas poruszania się po drodze. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym, możesz ubiegać się o rekompensatę. Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Jaka jest wysokość zadośćuczynienia po wypadku komunikacyjnym? Co możesz zrobić, by uzyskać najwyższy możliwy poziom wypłaty odszkodowania? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki.
Odszkodowanie komunikacyjne
Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny to świadczenie wypłacane osobie, która w wyniku wypadku komunikacyjnego doznała szkody, ale nie jest sprawcą tego wypadku. O odszkodowanie mogą ubiegać się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Od odszkodowania należy odróżnić zadośćuczynienie, które jest możliwe do uzyskania m.in. przez najbliższych członków rodziny, jeśli w wyniku wypadku komunikacyjnego utracili oni swoich bliskich. Wysokość odszkodowania uzależniona jest od tego, jaką szkodę należy zrekompensować. Kierujący pojazdami mechanicznymi objęci są obowiązkowymi ubezpieczeniami odpowiedzialności cywilnej (OC) – każdy posiadacz samochodu osobowego lub ciężarowego, motocykla, skutera, motoroweru, ciągnika, przyczepy, a nawet quada obowiązany jest do ubezpieczenia pojazdu w ramach odpowiedzialności cywilnej. W Polsce ten wymóg jest regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ponieważ to posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu, jeśli pożyczasz samochód koniecznie upewnij się, że pojazd jest rzeczywiście ubezpieczony. W przeciwnym wypadku narażasz się na ewentualną odpowiedzialność – między innymi odszkodowawczą.
Spis treści
Komu przysługuje odszkodowanie powypadkowe?
Jeśli chodzi o wypadek komunikacyjny, odszkodowanie przysługuje każdemu poszkodowanemu uczestnikowi, o ile nie jest on sprawcą wypadku. Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym obejmuje także pieszych czy rowerzystów, ale również pasażerów jadących ze sprawcą wypadku. Jeśli poszkodowany przyczynił się do wypadku, np. sam dopuścił się naruszenia zasad ruchu drogowego albo znajdował pod wpływem alkoholu lub środków odurzających i jego stan miał wpływ na zaistnienie zdarzenia lub zwiększenie rozmiarów szkody może to mieć znaczenie przy badaniu przyczynienia się i wpływać na wysokość zasądzonej kwoty odszkodowania.
Standardowy wypadek komunikacyjny wiąże się zwykle z uszkodzeniem samochodu lub innego pojazdu oraz z dolegliwościami zdrowotnymi. Odszkodowanie za doprowadzenie samochodu do stanu sprzed wypadku wypłacane jest z OC sprawcy, przy czym często są to kwoty znacząco zaniżane przez ubezpieczycieli. Warto zwrócić uwagę także na to, że do kosztów naprawy wlicza się nie tylko wizyta u mechanika czy zakup części, ale również koszty holowania czy koszt wynajęcia samochodu zastępczego. W przypadku wystąpienia szkody na osobie poszkodowany może domagać się odszkodowania za koszty leczenia oraz zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Szkody na osobie obejmują również rentę na zwiększone potrzeby oraz rentę wyrównawczą. Możliwe jest też ubieganie się o zwrot utraconego dochodu.
Jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i niemożliwe jest jego wskazanie, masz możliwość ubiegania się o odszkodowanie za poniesione obrażenia ciała, wypłacane z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jakie roszczenia przysługują mi w związku z wypadkiem komunikacyjnym?
Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym, możesz ubiegać się o odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz rentę. W ramach odszkodowania otrzymasz zwrot kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu oraz zwrot wszelkich koniecznych kosztów leczenia, czyli na przykład koszt wizyt lekarskich i rehabilitacji, koszt dojazdów do placówek służby zdrowia, koszt związany z zakupem środków opatrunkowych czy sprzętu rehabilitacyjnego etc. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na opłacenie leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty; sąd może przyznać rentę tymczasową, na czas określony lub nieokreślony. Zadośćuczynienie przysługuje za doznaną wskutek wypadku komunikacyjnego krzywdę; jest to szkoda niemajątkowa, związana z negatywnymi przeżyciami psychicznymi, bólem, stresem czy zmianą dotychczasowego trybu życia.
Odszkodowanie powypadkowe w przypadku śmierci osoby bliskiej
Co zrobić, jeśli w wyniku wypadku komunikacyjnego śmierć poniosła osoba bliska? Członkowie rodziny mogą ubiegać się o zwrot kosztów leczenia i pogrzebu, ale również renty alimentacyjnej, odszkodowania i zadośćuczynienia. Odszkodowanie za znaczne pogorszenie się sytuacji materialnej przysługuje najbliższym członkom rodziny zmarłego, jeśli śmierć poszkodowanego spowodowała znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Renta alimentacyjna wypłacana jest osobie, względem której ciążył na zmarłym obowiązek alimentacyjny; może ona żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego obowiązku alimentacyjnego. To świadczenie przysługuje także osobom, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego. Zwrot kosztów pogrzebu otrzymuje osoba, która poniosła je w rzeczywistości. Okoliczności tragedii sprawiają, że wiele osób nie jest w stanie samodzielnie ubiegać się o zadośćuczynienie – w tym wypadku warto skorzystać z pomocy prawników, którzy pomogą w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji oraz złożeniu wniosku.
Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny sprzed lat
Bardzo często osoby poszkodowane nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że mogą starać się o odszkodowanie za zdarzenie sprzed lat. Z punktu widzenia osoby poszkodowanej najkorzystniejszym scenariuszem jest jak najszybsze ustalenie sprawcy, dlatego tak ważne jest podjęcie stosownych działań na miejscu zdarzenia i ustalenie danych pojazdu, który spowodował kolizję lub wypadek oraz – o ile to możliwe – danych sprawcy. Czasem jednak nie jest to możliwe: w tym wypadku o odszkodowanie należy ubiegać się w terminie 3 lat od dnia, w którym dowiemy się (lub przy zachowaniu należytej staranności powinniśmy się dowiedzieć), kto był sprawcą wypadku. Termin nie może być dłuższy niż lat 10; jeśli jednak sprawca został skazany wyrokiem karnym, przedawnienie wynosi 20 lat od wypadku. W przypadku roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania przez nią pełnoletności.
Sprawdź również : Odszkodowania za wypadek komunikacyjny
Dochodzenie roszczeń krok po kroku
Zgłoszenie szkody kierować należy bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy wypadku lub kolizji. W oświadczeniu o kolizji sprawca wskazuje ubezpieczyciela. Niestety, dość częstą praktyką firm ubezpieczeniowych jest dążenie do obniżenia wysokości wypłacanego odszkodowania. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest również zobowiązane do poinformowania cię o przysługującym ci odszkodowaniu z OC sprawcy. Jeśli nie wiesz, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku, warto zwrócić się po pomoc do renomowanej kancelarii zajmującej się odszkodowaniami po wypadkach komunikacyjnych. Wsparcie profesjonalistów pozwoli na odzyskanie pieniędzy w pełnej przysługującej ci kwocie.
Zostałem poszkodowany w wypadku komunikacyjnym – co robić?
Najważniejszą kwestią jest ustalenie danych personalnych sprawcy: imienia i nazwiska, numeru jego polisy OC, numeru PESEL oraz numeru rejestracyjnego, marki i modelu pojazdu. Jeśli sprawca nie przyznaje się do winy, nie chce okazać dokumentów lub nie jesteś w stanie uzyskać powyższych danych, konieczne jest wezwanie policji. Aby uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie, szkodę należy zgłosić ubezpieczycielowi. Na podstawie dostarczonych dokumentów ubezpieczyciel przeprowadzi postępowanie mające na celu sprawdzenie zasadności wniosku o odszkodowanie. Wysokość zadośćuczynienia po wypadku komunikacyjnym nie jest regulowana ustawowo. Powinna jednak w pełni rekompensować doznaną krzywdę i jest co do zasady uzależniona od jej rozmiaru. Standardowo świadczenia odszkodowawcze powinny zostać wypłacone do 30 dni od zgłoszenia wypadku, choć okres ten może ulec wydłużeniu. Suma odszkodowania nie rekompensuje twoim zdaniem poniesionej szkody? Jeśli negocjacje z zakładem ubezpieczeniowym nie przynoszą skutku, możesz skierować sprawę na drogę sądową. Nie musisz jednak walczyć o uzyskanie należytego odszkodowania samotnie: jako renomowana kancelaria mamy duże doświadczenie w zakresie odszkodowań po wypadkach komunikacyjnych, dlatego pomożemy ci przejść przez wszystkie etapy uzyskiwania należnych ci pieniędzy. Pomożemy w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji i dołożymy wszelkich starań, by uzyskać satysfakcjonującą cię kwotę odszkodowania.