Dzisiejsza publikacja dotyczy kontrowersyjnych sytuacji związanych z odmową wypłaty świadczenia przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe – dalej: „TU”, w sytuacji, gdy osobą ubezpieczoną był jednocześnie kredytobiorca hipoteczny. Zatem dotyczy to sytuacji, w których suma ubezpieczenia obejmowała zdecydowanie wyższe wartości z uwagi na fakt zabezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego. Sytuacje te występują dość często i dlatego tak ważne jest podjęcie właściwych działań w stosunku do stanowiska, które pierwotnie prezentuje TU, czyli stanowiska odmawiającego przyznanie należnego świadczenia z tytułu śmierci ubezpieczonego.
Spis treści
- 1 Ubezpieczenie osobowe z tytułu śmierci ubezpieczonego, będącego jednocześnie kredytobiorcą
- 2 Profesjonalny pełnomocnik i niezbędna analiza stanu faktycznego
- 3 Zdecydowane zanegowanie stanowiska TU i skuteczna argumentacja
- 4 Dlaczego tak ważne jest podjęcie skutecznych działań w trybie przedsądowym?
- 5 Podsumowanie
Ubezpieczenie osobowe z tytułu śmierci ubezpieczonego, będącego jednocześnie kredytobiorcą
Tytułem wstępu należy wskazać podstawę prawną ubezpieczenia osobowego, na podstawie którego możemy domagać się wypłaty świadczenia od TU:
„Ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku – tak art. 829 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360) – dalej: „k.c.”.
Zasadą jest, że jeżeli kredytobiorca był ubezpieczony na życie, nie wprowadził TU w błąd w zakresie stanu zdrowia w momencie podpisywania umowy ubezpieczenia oraz gdy zostały spełnione wszystkie przesłanki umożliwiające wypłatę należnego świadczenia z polisy ubezpieczeniowej zmarłego ubezpieczonego, wówczas TU zobowiązane jest do przekazania tego świadczenia osobie uprawionej bądź podmiotowi uprawnionemu (wskazanemu w umowie ubezpieczeniowej).
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2013 r. (sygn. akt: IV CSK 699/12): „W ubezpieczeniu osobowym (art. 829 k.c.) ochrona nie polega na zapłacie odszkodowania za doznaną szkodę, ale na wypłacie określonej sumy pieniężnej w razie zajścia w życiu osoby ubezpieczonej przewidzianego w umowie wypadku.”.
TU odmawia wypłaty sumy pieniężnej z tytułu śmierci ubezpieczonego, który był jednocześnie kredytobiorcą
W sytuacji, gdy TU odmawia wypłaty sumy ubezpieczenia z polisy w przypadku śmierci ubezpieczonego, niezbędnym jest sprawne podjęcie skutecznych działań w stosunku do TU. W pierwszej kolejności należy wnikliwie zweryfikować posiadany instrument ubezpieczeniowy. Obejmuje to analizę wszystkich postanowień umowy ubezpieczeniowej i sprawdzenie, czy faktycznie zaistniały okoliczności uprawiające do żądania określonej sumy ubezpieczenia. W dalszej kolejności należy zabezpieczyć i przygotować niezbędne dokumenty formalno-prawne, które potwierdzają zaistnienie określonych wydarzeń, które uruchamiają procedurę wypłaty świadczenia (do takich dokumentów należą m.in.: akt zgonu, należycie wypełniony wniosek o wypłatę określonej sumy pieniężnej, polisa ubezpieczeniowa etc.).
Profesjonalny pełnomocnik i niezbędna analiza stanu faktycznego
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, które warto jest w takiej sytuacji przeanalizować jest skierowanie sprawy do profesjonalnego pełnomocnika, który posiada doświadczenie w prowadzeniu sporów z TU oraz z innymi instytucjami rynku finansowego. Tak wybrany pełnomocnik dokładnie zweryfikuje konkretny stan faktyczny, przeanalizuje postanowienia umowy ubezpieczeniowej, zajmie się przygotowaniem i zebraniem niezbędnych dokumentów oraz wystąpi do TU w imieniu swoich mocodawców w celu doprowadzenia do zmiany pierwotnie niekorzystnego stanowiska TU dla swoich klientów.
Zdecydowane zanegowanie stanowiska TU i skuteczna argumentacja
W praktyce oznacza to zanegowanie stanowiska TU, w którym to ubezpieczyciel odmawia wypłaty sumy pieniężnej z tytułu śmierci ubezpieczonego. Negacja TU w takiej sytuacji oparta jest na mocnej argumentacji, która nie daje podstaw do przyjęcia innego niż prezentowane przez pełnomocnika stanowiska. Należycie wyjaśniony stan faktyczny, udowodnione wystąpienie przesłanek uruchamiających proces wypłaty sumy pieniężnej z polisy i zastosowanie silnych, niedających się odbić argumentów – to tylko wybrane zagadnienia, które pomagają profesjonalnemu pełnomocnikowi (radcy prawnemu lub adwokatowi), wygrać spór z TU jeszcze na etapie przedsądowym.
Dlaczego tak ważne jest podjęcie skutecznych działań w trybie przedsądowym?
Wygranie sprawy w trybie przedsądowym to przede wszystkim korzyści w postaci zaoszczędzonego czasu, pieniędzy i stresu. Przyznanie racji pełnomocnikowi przez TU jeszcze przed wdaniem się w spór sądowy to zdecydowanie duży sukces, który finalnie dla klientów jest zdecydowanie korzystniejszy finansowo, aniżeli wieloletnie prowadzenie sporu sądowego.
Podsumowanie
Znaczna część przypadków możliwa jest do załatwienia w trybie przedsądowym. Warto jest skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który przeprowadzi klienta przez cały spór z TU i wywalczy możliwie najkorzystniejsze dla niego rozwiązanie. W tym miejscu należy również wskazać, że często takie postępowania z TU, kończą się już po pierwszej interwencji kancelarii prawnej, czego efektem jest wypłata określonej sumy pieniężnej z polisy na życie w krótkim czasie.
Więcej informacji na temat ubezpieczeń na życie znajdziesz również klikając tutaj.