Tematyka odszkodowań z polis ubezpieczeniowych z tytuły śmierci osoby ubezpieczonej jest niezwykle szerokim zagadnieniem. Mając na uwadze niezwykle rozbudowany charakter poruszanej problematyki, niniejsza publikacja ma na celu wyjaśnienie podstawowych elementów, które są nierozerwalnie związane z odszkodowaniami z tego typu instrumentu ubezpieczeniowego.
Spis treści
- 1 Zacznijmy od podstawy prawnej – ubezpieczenia osobowe w świetle regulacji kodeksu cywilnego
- 2 Ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej
- 3 Umowa ubezpieczenia osobowego – czym jest i dlaczego jest tak istotna
- 4 Problemy związane z wykonaniem umowy ubezpieczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego
- 5 Podsumowanie
Zacznijmy od podstawy prawnej – ubezpieczenia osobowe w świetle regulacji kodeksu cywilnego
Punktem wyjścia do dalszych wyjaśnień jest przywołanie podstawy prawnej ubezpieczenia osobowego:
„Ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć: 1) przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku; 2) przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków – uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku” – tak art. 829 § 1 pkt 1-2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360) – dalej: „k.c.”.
Ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej
Ustawodawca w przepisach k.c. odróżnia dwa modele ubezpieczenia. Pierwszym z nich jest ubezpieczenie na życie, w którym odszkodowanie wypłacane jest z generalnego tytułu śmierci ubezpieczonego. Drugim z nich jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, w którym odszkodowanie wypłacane jest z tytułu śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku. Wspólnym mianownikiem obu modeli jest oczywiście śmierć osoby ubezpieczonej, jednakże wywołana z różnych przyczyn.
Umowa ubezpieczenia osobowego – czym jest i dlaczego jest tak istotna
Aby najprościej wyjaśnić czym jest umowa ubezpieczeniowa należy wskazać, że jest to dokument formalno-prawny, na podstawie którego towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do wypłaty sumy pieniężnej w określonej wcześniej wysokości w przypadku śmierci ubezpieczonego. Precyzyjnie i jasno wyjaśnił to również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 maja 2016 r. (sygn. akt: IV CSK 552/15):
„Poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia, ubezpieczyciel zobowiązuje się do ponoszenia ryzyka zapłaty określonej sumy pieniężnej w razie zajścia wypadku losowego przewidzianego w umowie (świadczenia ochrony ubezpieczeniowej) i do zapłaty, jeżeli wypadek ubezpieczeniowy zajdzie, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Jedną z podstawowych cech umowy ubezpieczenia jest zasada najwyższego zaufania ciążąca na obu stronach, która wymaga od nich szczególnej lojalności w wykonywaniu zawartej umowy ubezpieczenia.”
Problemy związane z wykonaniem umowy ubezpieczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego
W praktyce zdarzają się sytuację, gdy towarzystwa ubezpieczeniowe chcąc uniknąć odpowiedzialności odmawiają bądź zdecydowanie ograniczają wysokość odszkodowania z tytułu śmierci ubezpieczonego. Niezwykle istotnym elementem jest wówczas należyte sprawdzenie Ogólnych Warunków Umowy (OWU) oraz zestawienia jej postanowień ze stanem faktycznym konkretnej sprawy. Wskazać należy, że w zdecydowanej większości przypadków, gdy wystąpią okoliczności, z których wynika bezsporny obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej z tytułu śmierci ubezpieczonego, towarzystwa ubezpieczeniowe są zobowiązane do wypłaty wcześniej ustalonej wysokości odszkodowania (nie powinna to być wartość zarówno mniejsza oraz większa, gdyż jest to wartość z góry określona w umowie ubezpieczeniowej).
Podsumowanie
W każdym przypadku istotne jest zweryfikowanie, czy dana osoba posiadała ubezpieczenie na wypadek śmierci. Następnie należy wnikliwie przeanalizować konkretną umowę ubezpieczeniową i podjąć stosowne kroki w celu uzyskania należnego odszkodowania i często w tym przypadku niezbędna jest odpowiednia pomoc prawna. Na tym jednak droga się nie zamyka, gdyż w pewnych przypadkach możemy również dochodzić obok odszkodowania również zadośćuczynienia. Jednakże tematyka ta będzie przedmiotem kolejnej naszej publikacji, w której wyjaśnione zostaną oba pojęcia i możliwe dalsze kroki prawne.