W dzisiejszej publikacji skupimy się na problematyce związanej z kolejną złą praktyką stosowaną przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe w zakresie dokonywania niewłaściwej wykładni Ogólnych Warunków Umowy. W tym miejscu należy jednoznacznie stwierdzić, że co do zasady sposób przekazywania informacji, którym posługują się powszechnie Towarzystwa Ubezpieczeniowe jest niezwykle nieczytelny dla przeciętnego czytelnika. Często wręcz postanowienia wynikające z OWU są tak wysoce zagmatwane, że ich właściwa analiza i zastosowanie dla człowieka, który nie pracuje na nich codziennie, jest w zasadzie niemożliwa. W praktyce bardzo mało osób przeczytało warunki wynikające z OWU w odniesieniu do ich własnej sytuacji. Oznacza to, że w przypadku skierowania roszczenia do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, ludzie często pozostawiają wykładnię właśnie specjalistom z ramienia ubezpieczyciela. Takie zachowanie jest często wykorzystywane przez TU, które dokonując niepoprawnej wykładni OWU, działają na szkodę osób ubezpieczonych.
Przykłady szkodliwych interpretacji OWU dokonywane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe
Do licznych przykładów, które udowadniają, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe dokonują niewłaściwej interpretacji OWU zaliczamy m.in.:
- błędne klasyfikacje zdarzeń do postanowień OWU, które powinny mieć zastosowanie;
- odmowa wypłaty odszkodowania lub świadczenia ubezpieczeniowego poprzez niewłaściwe przypisanie zdarzenia do konkretnej definicji z OWU;
- nielegalne rozszerzanie katalogu wyłączeń;
- interpretowanie postanowień OWU bez użycia wykładni celowościowej (jak wskazuje Sąd Najwyższy – „(…) gdy postanowienia nie są precyzyjne i stwarzają wątpliwości co do ich istotnej treści, a wykładnia taka nie może pomijać celu, w jakim umowa została zawarta, a także natury i funkcji zobowiązania. Umowa ubezpieczenia pełni przecież funkcję ochronną i z tej przyczyny miarodajny dla wykładni jej postanowień jest punkt widzenia tego, kto jest chroniony, a wątpliwości interpretacyjne nie mogą obciążać ubezpieczonego.” – tak wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 lutego 2015 r. (sygn. akt: II CSK 295/14);
- odmowa wypłaty odszkodowania lub świadczenia ubezpieczeniowego bez podania podstawy prawnej w OWU oraz przepisach prawa powszechnie obowiązującego.
Co należy zrobić, aby skutecznie walczyć z błędnymi interpretacjami OWU dokonywanymi przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe?
Istotnym jest przedstawienie argumentacji, która pokrywa się z logiczną i celowościową wykładnią postanowień OWU. Argumentacja ta musi merytorycznie udowadniać, że stanowisko przedstawione przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe jest w oczywisty sposób niepoprawne i pozbawione podstawy prawnej. Takiej argumentacji może dokonać doświadczony zespół radców prawnych, który posiada wiedzę z zakresu prawa ubezpieczeniowego i ma niezbędną praktykę zawodową w tym obszarze.
Podsumowanie
Skala nadużyć wskazuje, że warto jest właściwie zadbać o przeanalizowanie każdej sprawy, która toczy się przed Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Warto jest korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej i nie zapominać, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe często działają na własną korzyść, krzywdząc tym samym swoich Klientów, gdyż finalnie działają na ich niekorzyść, co w oczywisty sposób jest sprzeczne z ideą realizacji umowy ubezpieczeniowej.