Zainwestowanie środków finansowych w obligacje GetBack za pośrednictwem np. Idea Banku umożliwia w określonych sytuacjach dochodzenia odszkodowania, które odpowiadałoby przynajmniej zainwestowanym kwotą.
Kancelaria Lexperiens prowadzi dla swoich Klientów sprawy, w których dochodzi od banków nienależnie pobranych świadczeń, czy też odszkodowań. W ramach prowadzonych spraw, Kancelaria prowadzi procesy dla osób, które zainwestowały swoje oszczędności w obligacje firmy GetBack.
Ponieważ firma GetBack nie posiada środków finansowych na odkupienie całości obligacji, w zasadzie jedyną ścieżką, która pozwala na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy w GetBack jest skierowanie powództwa przeciwko podmiotowi, który zachęcał inwestorów do zakupienia obligacji.
W przypadku nabywania obligacji GetBack S.A. podmiotem, który „pośredniczył” w nabywaniu obligacji był często Idea Bank S.A. lub Getin Noble Bank S.A. Istotną kwestią w przypadku domagania się uzyskania odszkodowania od banku są czynności, które były podejmowane przez pracowników banku przy oferowaniu obligacji GetBack.
Powyższą argumentację potwierdził m.in. Prezes UOKiK w decyzji częściowej z dnia 1 sierpnia 2019 r. nr RBG-13/2019, zgodnie z którą Prezes UOKiK uznał działania Idea Banku S.A., za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Wprowadzanie konsumentów w błąd polegało na oferowaniu obligacji wyemitowanych przez spółkę GetBack S.A. przez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji co do gwarancji zysku z obligacji korporacyjnych emitowanych przez GetBack S.A.. Spółka informowała konsumentów o stałym, gwarantowanym oprocentowaniu ww. obligacji w skali roku oraz co do gwarancji ich bezpieczeństwa, poprzez przekazywanie konsumentom informacji sugerujących, że ww. obligacje są bezpieczne tak jak lokata bankowa albo obligacje skarbowe, a także co do ekskluzywności oferowanych obligacji korporacyjnych emitowanych przez GetBack S.A. poprzez sugerowanie, że dostęp do ww. obligacji jest limitowany i jest dużo chętnych inwestorów na ich nabycie lub oferta nabycia ww. obligacji ma charakter niepowtarzalny.
Zbliżoną decyzję Prezes UOKiK wydał w stosunku do Getin Noble Bank S.A. (decyzja nr RWR-09/2020 z dnia 23 października 2020 r.), w której Prezes UOKiK uznał, że Getin Noble Bank S.A. stosował praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, polegającą na wprowadzaniu konsumentów w błąd w toku oferowania obligacji korporacyjnych GetBack S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w Warszawie, poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, co do bezpieczeństwa inwestycji i gwarancji zysku z tych obligacji, co mogło spowodować podjęcie przez konsumentów decyzji odnośnie do nabycia oferowanych obligacji, której inaczej by nie podjęli.
Jeżeli to bank wyszedł z inicjatywą i zaproponował Ci obligacje, jeżeli byłeś zachęcany do ich nabycia, a do tego jeszcze przekonywany, że jest to produkt bezpieczny i dopasowany to Twoich potrzeb, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz szanse na uzyskanie odszkodowania od banku.